Brak miesiączki a ciąża
Brak miesiączki związany z pojawieniem się ciąży określa się jako objaw prawdopodobny. Jest ono wynikiem zagnieżdżenia się zarodka w błonie śluzowej macicy. Krwawienie zostaje również zatrzymane pod wpływem wytwarzanych hormonów: gonadotropina, estrogeny, progesteron i kortykosterydy. Jednakże nie zawsze objaw ten musi oznaczać ciążę.
Brak okresu to nie zawsze ciąża
Organizm kobiecy jest tak skonstruowany, że sam „informuje” swoją właścicielkę o zachodzących w nim znaczących zmianach. Jedną z nich jest miesiączka. Pojawia się ona w chwili, kiedy młoda dziewczyna zaczyna dojrzewać płciowo. Pojawienie się miesiączki to pierwszy sygnał do tego, iż ustrój gotowy jest na przyjęcie nowego życia. Jeśli miesiączka (często określana jako okres) pojawia się regularnie, jest to dodatkowo informacja, iż gospodarka hormonalna dziewczyny (kobiety) pracuje prawidłowo. W chwili gdy pojawiają się pewne problemy z miesiączkowaniem, jest to sygnał wskazujący na pewne nieprawidłowości pod tym kątem.
Największym problemem dla młodych dziewcząt (kobiet) – szczególnie tych, które już współżyją – jest zatrzymanie miesiączki. Większość z nich obawia się, że jest to pierwszy sygnał ciąży, i chociaż jest w tym wiele z prawdy, nie koniecznie tak musi być. Otóż brak miesiączki w spodziewanym terminie (okresie) może mieć związek z takimi czynnikami jak:
- bardzo silny stres;
- zbyt intensywne „imprezowe” życie np.: alkohol, narkotyki;
- przyjmowanie leków – głównie antybiotyków i leków antykoncepcyjnych;
- ciężka choroba ostatnio przebyta;
- czynne uprawianie sportu wyczynowego;
- intensywne odchudzanie;
- zbyt szybkie i duże przybranie na wadze.
Z tego też względu, jeśli kobieta (dziewczyna) współżyjąca już seksualnie, zauważy u siebie brak miesiączki nie powinna natychmiast popadaćw pesymizm. Pierwsze co powinna wówczas zrobić, to udać się do apteki a tam nabyć test ciążowy. Co prawda on również nie jest w stanie w 100% dać pewnej odpowiedzi (wpływ na wyniki mają również niektóre z wymienionych wcześniej czynników zatrzymania miesiączki), ale może skutecznie pomóc w pozbyciu się niepotrzebnych obaw.
Kiedy możemy panikować?
Brak miesiączki który może być bardziej prawdopodobnym symptomem ciąży, występuje zazwyczaj z innymi objawami. Jednym z nich jest zmiana wyglądu i konsystencji śluzu z szyjki macicy. Z chwilą gdy kobieta (dziewczyna) zachodzi w ciążę śluz z szyjki macicy staje się bardziej gęsty i lepki. Poza tym przyszłej mamie mogą też towarzyszyć: znaczne osłabienie, bóle głowy o charakterze migrenowym, krwawienie z dziąseł, podwyższona temperatura ciała utrzymująca się przez co najmniej kilka dni oraz wyraźne zmiany w wyglądzie zewnętrznym.